HISTORIE

Dne 14. února 1904 se několik nadšenců v Pístovicích na své poradě rozhodlo založit hasičský spolek. Tito první hasiči v Pístovicích po společném jednání sepsali STANOVY a podepsané je předali obecnímu výboru. Originály těchto stanov se dochovaly dodneška.

Zakládajícími členy byli: Martin Králíček, František Jurůj, František Jura, Jan Jeřábek, Jan Mikulášek a Pavel Ambros. Následujícího dne byly tyto stanovy schváleny Obecním výborem, podepsány starostou Martinem Králíčkem a dalšími radními, a odeslány do Brna.

Dne 2. března 1904 bylo založení Hasičské jednoty v Pístovicích schváleno c.k. Místodržitelstvím v Brně.

Pro zajímavost citujeme z výpisu:

Založení tohoto spolku dle obsahu předstojících STANOV, ve smyslu §8 zákona, ze dne 15. listopadu 1887, ř.z.č.134., osvědčuje.

HASIČSKÉ DESATERO

1. Nehledej v dobrovolném sboru hasičském ni zisku, ni slávy, nýbrž jen povinnosti bratrské pomoci v neštěstí.

2. Jsi-li hasičským dobrovolníkem, buď jím celou duší a celým tělem, nemáš-li dobré vůle, nejsi dobrovolníkem a jsi dobré věci na obtíž.

3. Buď obětavý a statečný, ale jednej vždy s rozvahou, zbytečně nevydávej se v nebezpečí a dbej v činnosti hasičské svého zdraví.

4. Jsi-li činovníkem, nevypínej se nad jiné, ale pamatuj, že ti, kteří Tě zvolili, očekávají od Tebe činnosti zvýšenou a všechny přednosti těla i duše.

5. Bratry své považuj za rodné, jsi-li vzdělanější, nepohrdej jimi, ale hleď se jich povznést.

6. Pamatuj, že na hasičském dobrovolníku se žádá povaha přímá, šlechetná a vlastenecká, v pospolitém jednání počestná a vlídná.

7. Užitečnost hasičského zřízení dokazuje se lépe skutky než slovy, ale zájmy hasičské dlužno vždy a všude slušným způsobem hájit.

8. Nevyvolávej ve spolku různic, sporů a pohoršení, ale přičiň se kvůli dobré věci, abys všeliké neshody přátelským způsobem zamezil nebo usmířil.

9. Máš-li na sobě čestný stejnokroj hasičského dobrovolníka, pamatuj, že nevhodným způsobem a chováním nezpůsobíš hanbu jen sobě, ale zařízení, jehož odznak nosíš.

10. Jsi-li členem hasičské dobrovolnosti, pak se tímto desaterem řiď a pak budeš dobrým hasičským dobrovolníkem.

SDH PÍSTOVICE - Činnost Sboru dobrovolných hasičů